סוגי טיפולים במים

 "וואטסו ווטרדאנס ומה שביניהם" על טכניקות שונות לטיפול במים  -

לפני עשר שנים כשחזרתי לארץ אחרי שהות ארוכה בחו"ל, מצאתי את עצמי שוב ושוב מסבירה לאנשים מה אני עושה. מעטים האנשים שהכירו את תחום הטיפול במים ושמות כמו וואטסו, ווטרדאנס שלא לדבר על דולפין דאנס נשמעו אקזוטים, רחוקים ובעיקר מבלבלים. הרבה מים עברו בבריכה מאז , טיפולי המים הפכו פופולרים יותר ויותר וגם השמות הפכו מוכרים ועדין אני מוצאת את עצמי מסבירה ומתקנת שוב ושוב אז הנה לפניכם מילון הפשוט והמעודכן לעולם הטיפול במים.

וואטסו או ווטסו- פירוש השם הוא צירוף המילים ווטר+שיאצו (שיאצו במים) , וואטסו היא חלוצת הטכניקות המודרניות לטיפול במים , פותחה בקליפורניה באמצע שנות ה 70 עי מורה שיאצו אמריקאי(הרולד דאל) שבילה במעיינות חמים ושם גילה כי השילוב בין ציפה על מים חמימים ועקרונות טיפול השיאצו מובילים לחוויה עמוקה ומשחררת. טיפול וואטסו מתקיים בציפה מה שבז'רגון המקצועי נקרא "מעל המים". מבין כל טכניקות העבודה במים השם "וואטסו" תפס הכי חזק וניתן לומר שהפך לשם גנרי לכל טיפול במים. זוכרים שפעם כל מסג היה שוודי? על אותו משקל הווטסו.  הוואטסו מתאפיין בתנוחות עירסול הכוללות שיאצו ומתיחות ומספק מענה למגוון רחב של בעיות.

ווטרדאנס או ווטרדנס- פחות או יותר באותו הזמן בשוויץ, מפתח זוג את הטכניקה הראשונה לעבודה "מתחת למים" היא הווטרדאנס. הוא (עמאן שרודר) מורה לאיקידו, היא (ארג'אנה בונשילר) פסיכותרפיסטית, גילוי הטכניקה היה מקרי וצמח מתוך כך שנהגו לבלות יחד במים חמימים כאמצעי להעמקת האמון והאינטימיות ביניהם, באחד המפגשים הם התנסו בשהיה במים כאשר על האף אטם מעולם הקייאקים וכך ביופי המקרה, תוך שהם מצלילים זה את זה מתחת למים גילו עולם עמוק ומשחרר שכלים תרפויטים רבים חלים בו.

העבודה מתחת למים הוסיפה נדבך מרכזי של עומק לחווית הטיפול והיא מובילה למצב מדיטטיבי עמוק במיוחד.

אז וואטסו ווטרדאנס הם האבא והאמא של התחום שנמצא בהתפתחות ובפריחה מתמדת, עם הזמן שחלף, אלפי טיפולים ניתנו על ידי המטפלים והמורים המובילים בעולם ואלו החלו להבין יותר ויותר את פוטנציאל הריפוי הגלום במים ופיתחו טכניקות עדכניות בדגשים שונים:

דולפין דאנס- טכניקה שמקורה בהוואי והיא משלבת בתוכה עבודת עיסוי רקמות עמוק תוך תנועה מעל ומתחת למים.

הילינג דאנס- פותחה בארהב בשנות ה 90 עי כוריאוגרף ומורה לווטרדאנס והיא מתאפיינת בתנועתיות רבה מעל ומתחת למים.

ג'אהרה- פותחה בברזיל באמצע שנות ה 90, בעיקרה עבודה מעל המים , היא כוללת סדרת תנועות ולחיצות בעת ציפה פאסיבית וכלולים בה גם תרגילים אקטיבים לשיפור הבריאות.

FLUID PRESENCE- פותחה בארהב בעשור האחרון, טכניקה מעמיקה וחדשנית המשלבת עבודה מעל ומתחת למים תוך תשומת לב וחיבור עמוק לנשימות המטופל, השיטה כוללת התייחסות מעמיקה לתהליכים הרגשיים והרוחניים המתאפשרים במרחב הטיפולי של המים.

 ומה לגבי הידרותרפיה? להבדיל מכל הטכניקות הרשומות  אשר מתארות טיפול הוליסטי פאסיבי במים, הידרותרפיה היא למעשה טיפול פיזיותרפי במים, טיפול גופני אקטיבי הכולל תרגילים ומטרתו שיקום.

מה אני עושה בטיפולים שלי? אני מתייחסת אל הטיפול שאני מעניקה כאל טיפול גופני ונפשי, הטיפול איתי יכול להיות גם מעל וגם מתחת למים, לפי צרכי המטופל. למדתי וואטסו, ווטרדאנס ודולפין דאנס אך הטכניקה שהשפיעה עלי יותר מכל היא FLUID PRESENCE וברוח עקרונותיה אני מטפלת. אני מחוברת מאוד למימד הרגשי שזמין לנו בעת טיפול מים ודרך הקשבה וחיבור אל כל נשימה ונשימה אצל המטופל, נפתחת מניסיוני דלת מופלאה לריפוי עמוק ביותר.